Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (2022)

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czym jest chatbot i dlaczego jest ważny w rozwoju biznesu online.

 2. Jakie możliwości chatbota warto wykorzystać.

 3. Jak skonfigurować chatbota.

 4. Jak to robią inni.

 5. Z jakich narzędzi można skorzystać.

Czym jest chatbot?

Chatbot w Messengerze to narzędzie, które pozwoli Ci - w dobie mobilnych użytkowników -rozwijać swój biznes online i osiągać postawione cele biznesowe: sprzedażowe czy wizerunkowe. Dlaczego?

🚀 Wysyłanie wiadomości buduje zaufanie. Z badań Facebooka wynika, że ponad 58% użytkowników czuje się pewniej wysyłając do firmy wiadomość, niż kontaktując się
z nią telefonicznie. Ponad 55% użytkowników woli wysłać wiadomość zamiast pisać maile, natomiast ponad 58% użytkowników czuje się pewniej wysyłając wiadomość, niż wypełniając formularz na stronie internetowej (źródło).

🚀 Z Facebooka korzysta ponad 2,5 miliarda osób miesięcznie i 1,6 miliarda osób dziennie (źródło), a popularność aplikacji do wysyłania wiadomości błyskawicznie rośnie.

🚀 80% użytkowników otwiera wiadomości na Messengerze.

🚀 Z Messengera korzysta ponad 1,3 miliarda użytkowników na świecie (źródło) i ponad 72% użytkownikóww Polsce (źródło)!Dlaczego? W miarę jak świat staje się coraz bardziej mobilny, oczekiwania ludzi wobec firm ewoluują. Stawiają na szybkość odpowiedzi, oszczędność czasu, wygodę, usprawnioną komunikację “real time” bez względu na czas i miejsce, niezawodność, bezpośrednie relacjei szybkie zaspokajanie potrzeb.

🚀 Nie jesteś w stanie policzyć, ile wiadomości wysyłasz miesięcznie w Messengerze? Nie przejmuj się, my też nie, ale za to Facebook podliczył, że w ciągu miesiąca ludzie i firmy - giganty, duże, średnie, małe (głównie z branży usługowej, retail, biznesy lokalne, dobra publiczne, media) - wymieniają aż 20 miliardów wiadomości (źródło). Za dużo? Nie przejmuj się, możesz nadać etykiety np. “nowy klient”, “ważne” i segregować napływające do skrzynki wiadomości.

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (1)

Brzmi ciekawie? Wszystko zmierza w kierunku dalszego rozwoju aplikacji, która służyć będzie łatwiejszemu budowaniu bliższych relacji między ludźmi i firmami. "The future is private”, jak mawiał Mark Zuckerberg.

Messenger ma być najważniejszym miejscem dla użytkowników Facebooka. Już dzisiaj warto przetestować kierowanie reklam do Messengera oraz skorzystać z możliwości wysłania przez marki automatycznej wiadomości, także komercyjnej, w ciągu 24 godzin od ostatniej konwersacji. Warto też dodać wtyczkę Messengera do swojej witryny.

Grupa użytkowników Messengera rośnie. Komunikator można zainstalować już na desktopie, dzięki czemu docieramy do osób, które nie korzystają z aplikacji mobilnej. Nadchodzi też szybszy i łatwiejszy w obsłudze Messenger Lite(źródło)!

Nawiązuj owocne kontakty, bo podtrzymywanie relacji z Klientami jest szczególnie ważne - dobrze działa wizerunkowo i umacnia grupę zaangażowanych odbiorców, którzy mogą stać się Twoimi potencjalnymi Klientami. O budowanie relacji warto zadbać szczególniew sytuacji zagrożenia swojego biznesu, jakim jest na pewno #KoronaKryzys. Tutaj(źródło) sprawdzisz kilka przykładów, jak dzięki Messengerowi można podtrzymać kontakty nawet podczas pandemii.

Możliwości chatbota

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (2)

Chatbot ma wiele zalet, z których warto skorzystać w celu rozwoju swojego biznesu online!

(Video) Dlaczego system PIM to must have dla e-commerce w 2021 roku? | Commerce Space Online 24.02.2021

Główne zalety chatbota skorelowanego z fanpage to:

🚀 szybki kontakt z klientami i funkcjonalność przez 24/h 7 dni w tygodniu – włączenie chatbota do strategii obsługi klienta pozwala na kontaktowanie się użytkownikom z firmą
w dogodny dla nich sposób i w łatwo dostępnym miejscu,

🚀 automatyzacja komunikacji – możliwość obsłużenia dużej ilości zapytań w krótkim czasie,

🚀 możliwość ustawienia systemu odpowiadającego na najczęściej zadawane pytania,

🚀 wsparcie w realizacji celów sprzedażowych - możliwość informowania o aktualnej ofercie firmy, nowościach, promocjach, akcjach specjalnych, a także umawianie spotkań,

🚀 wsparcie w realizacji celów wizerunkowych i zwiększanie rozpoznawalności marki - komunikowanie o marce, jej produktach, wartościach,

🚀 pozyskiwanie klientów - wsparcie osiągania celu poprzez bezpośrednią konwersację z potencjalnym klientem, która buduje zaufanie między użytkownikiem a firmą
i zachęcanie go do działania bez względu na miejsce, w którym przebywa,

🚀 wysyłanie spersonalizowanej oferty do użytkowników, którzy wyrażą chęć otrzymywania regularnego newslettera i budowa bazy subskrybentów - od 4 marca 2020 wysyłanie wiadomości po upływie 24 godzin zostało zarezerwowane tylko dla stron, które przejdą weryfikację (źródło); winnych przypadkach konieczne jest korzystanie z wiadomości sponsorowanych, które pozwalają na wysłanie wiadomości poza limitem 24-godzinnym,

🚀 możliwość prowadzenia rekrutacji,

🚀 poznanie oczekiwań potencjalnego klienta,

🚀 raportowanie zdarzeń i śledzenie konwersji prowadzonych rozmów.

Zmieniaj więc konwersacje w lojalność klientów dzięki Messengerowi! Postaw na komunikację konsumencką, buduj ze swoją grupą docelową trwałą więź, osobiste relacje, które mogą się przerodzić w zdobycie nowych, lojalnych Klientów.

Jak skonfigurować chatbota?

Jednym z narzędzi, w którym możesz stworzyć chatbota, jest Chatfuel. Pozwala on za pomocą prostego interfejsu zbudować i uruchomić własnego wirtualnego asystenta na Facebooku. Możesz też skorzystać z gotowych szablonów. Przykładowo:

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (3)

Jakie są najważniejsze kroki przy tworzeniu bota?

🚀 Welcome message - to wiadomość, którą widzi użytkownik po uruchomieniu bota. Przedstaw się, napisz, czym się zajmujesz. Wiadomość powitalna to miejsce, które może mieć duży wpływ na to, czy użytkownik nawiąże z Tobą dalszą rozmowę. Możesz pisać jako wirtualny doradca marki lub stworzyć brand hero swojego bota. Jak rozmawiać? Zachowaj styl komunikacji, który stosujesz na swoim profilu. Jeśli zwracasz się do odbiorców bezpośrednio, Chatfuel automatycznie zaciąga imię użytkownika, wystarczy wpisać “{{first name}}”.

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (4)

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (5)

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (6)

(Video) Od sprzedawcy do dyrektora e-commerce -rozmowa z Michałem Laskowskim, dyrektorem e-commerce w Sinsay

🚀 RODO - tworząc chatbota, musisz pouczyć użytkownika o fakcie przetwarzania danych osobowych (imienia i nazwiska, a także każdej wiadomości, którą do Ciebie wyśle) oraz dać mu możliwość wglądu do Polityki Prywatności/regulaminu usługi elektronicznej - wystarczy samo wyświetlenie tej informacji i dokumentu. Natomiast jeśli chcesz wysyłać informacje marketingowe lub handlowe, powinieneś zbierać zgody marketingowe i dać możliwość użytkownikowi wyrażenia chęci “tak” lub “nie”.

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (7)Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (8)Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (9)Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (10)

🚀 Stworzenie scenariusza - koncepcja bota musi być przemyślana i dostosowana w taki sposób, by narzędzie pomogło Ci realizować postawione cele, ale nie tylko. Rozmowa z botem musi być prosta, szybka i zrozumiała. Dlatego stwórz kilka scenariuszy, wejdź w rolę użytkownika i przetestuj, które “drzewko” będzie dla niego intuicyjne, oraz czy najważniejsze dla Ciebie buttony np. “FAQ”, “promocje”, “oferta”, “znajdź sklep”, “konsultacja online”, “czat z obsługą”, “kariera”, “telefon” są odpowiednio wyeksponowane.

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (11)Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (12)Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (13)

Bota konstruujesz w zakładce Automate. To tutaj dodajesz wszystkie bloki, buttony, teksty, zdjęcia, pluginy. Masz możliwość testowania na każdym etapie swojego scenariusza.

Grow - tutaj możesz np. podpiąć specjalnie przygotowanego posta na Facebooku, w którym podzielisz się z użytkownikami czymś wartościowym - artykułem, e-bookiem - działając tym samym wizerunkowo i zasięgowo. Ważne jest natomiast, że Facebook nie pochwala postów generujących nieautentyczne zaangażowanie, typu “skomentuj - dostaniesz wiadomość w Messengerze”, które skłaniają do wpisania hasła np. “odbieram”, “pdf”, generując tym samym bezwartościowe komentarze. Facebook ocenia jakość komentarzy. Dobrze jest więc zapraszać użytkowników do wartościowej dyskusji i w podziękowaniu za udział w niejw Messengerze wysłać im wartościowego e-booka.Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (14)

Live Chat - dodatkowy plugin, integracja dostępna w zakładce Automate.

W zakładce Set Up AI możesz wpisać hasła, o które najczęściej użytkownik pyta i które najczęściej wyszukuje oraz włączyć automatyzację odpowiedzi.

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (15)

W zakładce People zbierane są dane o użytkownikach, którzy wyślą do Ciebie wiadomość.

Re-engage - zakładka, w której zaplanujesz wiadomości sponsorowane, by aktywnie docierać do odbiorców poza standardowo dostępnym 24-godzinnym oknem czasowym.

Masz także dostęp do statystyk. Możesz podejrzeć je w zakładce Analyze. Zobaczysz dane, dotyczące użytkowników i ich aktywności, dane dotyczące nowych i powracających użytkowników, popularne bloki i buttony oraz frazy nierozpoznane przez AI.

Po skonstruowaniu i przetestowaniu bota wystarczy połączyć go z profilem na Facebooku, którego jesteś administratorem :)

Rozmawiając z użytkownikiem według ułożonego scenariusza, bot ma za zadanie ułatwić i usprawnić proces kontaktu z Tobą, ale na każde niestandardowe pytanie możesz odpowiedzieć użytkownikowi samodzielnie, włączając się do dyskusji. Warto stworzyć w zakładce “Default answear” specjalną wiadomość do przesłanej treści, której bot nie rozpozna i tym samym nie pozostawiać użytkownika zbyt długo bez odpowiedzi.

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (16)

Jak to robią inni?

Narzędzie jest doskonałym wsparciem w procesie zakupowym, dodatkowym kanałem promocji swojej oferty. Użytkownicy często też wchodzą w interakcję z chatbotem, by uzyskać odpowiedzi na pytania, rozwiązać problem, zgłosić reklamację albo zdobyć kontakt do Działu Obsługi Klienta.

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (17)

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (18)Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (19)

Chatbot jest nie tylko dla e-commerce’ów! Pozwoli wesprzeć Twój cel biznesowy, bez względu na branżę, szczegóły tkwią w spersonalizowanym scenariuszu. Zainspiruj się!

(Video) Zuchwały e-commerce | Commerce Space #4 | 26.05.2021

Poprzez chatbot użytkownicy chętnie dokonują rezerwacji, umawiają się na spotkanie lub szukają inspiracji (Źródło: State of Conversational Marketing, Drift, 2019) - doskonale sprawdzi się w branży beauty.

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (20)Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (21)

Szukasz pracowników? Chatbot, bez względu na branżę, możesz wykorzystać do prowadzenia rekrutacji.

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (22)

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (23)

Prowadzisz biznes w branży kulinarnej? To się świetnie składa! Inspiruj poprzez udostępnianie użytkownikom przepisów, porad i tipów.

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (24)

Działasz w branży deweloperskiej? Informuj w chatbocie o swojej aktualnej ofercie.

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (25)

Specjalizujesz się w usługach prawniczych? Ty też możesz zautomatyzować komunikację ze swoimi Klientami.

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (26)

Zajmujesz się bankowością, finansami? Czat mFinanse pokazuje, że czatbot to coś dla Ciebie:

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (27)

Bota w Messengerze stworzyły także linie lotnicze:

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (28)

Masz grupę odbiorców, która chętnie się angażuje? Możesz dostarczać im poprzez chatbot rozrywkę! Twórz quizy, zagadki, pośrednio promując swoje produkty czy usługi!

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (29)

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (30)

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (31)

(Video) Top 5 Business Automation Tools

Możesz pokusić się także o podpięcie botów niestandardowych. Poniżej przykład chatbota informacyjnego z profilu Coronavirus Infobot, stworzonego w związku z pandemią. Przekazuje porady i wskazówki, a także dane kontaktowe do placówek zdrowia. Można sobie nawet zrobić test na wirusa i sprawdzić, jakie są szanse, że jest się zainfekowanym.

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (32)

45% użytkowników na świecie preferuje chatboty jako podstawowy sposób komunikacjiw działaniach obsługi klienta (Statista 2018). Nic więc dziwnego, że w Messengerze znajduje się ponad 300 000 chatbotów (źródło Facebook 2019), a InPost pokusił się naweto uruchomienie pierwszego w Polsce chatbota na WhatsAppie! Kolejny będzie Twój? :)

Z jakich narzędzi można jeszcze skorzystać?

Chatfuel to jeden z powszechnych narzędzi do konstruowania wirtualnego asystenta. 46% botów w Messengerze utworzonych jest właśnie za jego pomocą. Zajrzyj na blogai dołącz do grupy na Facebooku, by dowiedzieć się więcej o Chatfuelu.

Inspiracyjnie dzielę się też z Wami innymi narzędziami do stworzenia wirtualnego asystenta:

Chatbotize - na Messenger, WhatsApp, czat, czy aplikacje mobilne.

ManyChat - na Messenger.

Gupshup's WhatsApp Solution - na Messenger, WhatsApp, Twitter i inne platformy.

Flow XO - na Messenger, Slack i inne platformy.

Chatboty, które stworzyliśmy dla naszych klientów

W PromoTraffic przygotowaliśmy już kilka projektów chatbotów, które z powodzeniem wspierają sprzedaż i komunikację z użytkownikiem. Poniżej kilka przykładów.

Chatbot Onninen, który między innymi pomaga przejść do poszukiwanej kategorii:

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (33)

Bot PromoTraffic, który na przykład zaproponuje przeczytanie interesujących artykułów blogowych:

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (34)

Chatbot Rikoland, dzięki któremu uzyskamy więcej informacji na temat zamówień:

Chatbot w Social Mediach - jego rola i wpływ na sprzedaż w e-commerce (35)

Jeśli zainteresowały Cię powyższe przykłady, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą Social Media dla e-commerce.

FAQs

What is a chatbot used for? ›

Chatbots are conversational tools that perform routine tasks efficiently. People like them because they help them get through those tasks quickly so they can focus their attention on high-level, strategic, and engaging activities that require human capabilities that cannot be replicated by machines.

What are some examples of chatbots? ›

Here are three of the best customer service chatbot examples we've come across in 2022.
 • Slush's customer service automation. ...
 • Bestseller's need for customer service in bulk. ...
 • HLC's UX-centered site upgrades. ...
 • Lemonade's friendly guide through the sales funnel. ...
 • The Dufresne Group's innovative online sales tactic.
15 Sept 2022

What is chatbot and how it works? ›

A chatbot is a software or computer program that simulates human conversation or "chatter" through text or voice interactions. Users in both business-to-consumer (B2C) and business-to-business (B2B) environments increasingly use chatbot virtual assistants to handle simple tasks.

Which is the best chatbot? ›

 • The Best Chatbots of 2022.
 • HubSpot Chatbot Builder.
 • Intercom.
 • Drift.
 • Salesforce Einstein.
 • WP-Chatbot.
 • LivePerson.
 • Genesys DX.

What technology is used in chatbot? ›

Artificial intelligence chatbots employ AI and natural language processing (NLP) technology to recognize sentence structure, interpret the knowledge, and improve their ability to answer questions. Instead of relying on a pre-programmed response, AI chatbots first determine what the customer or user is saying.

Is WhatsApp a chatbot? ›

WhatsApp chatbot is an automated software powered by rules or artificial intelligence (AI) and runs on the WhatsApp platform. People communicate with WhatsApp chatbot via the chat interface, like talking to a real person. It's a set of automated replies that simulates a human conversation on WhatsApp.

Are chatbots really effective? ›

And success stories across industries are no longer predictions; they're a reality. Emirates Vacations' chatbot has boosted engagement rates by 87%. The JPMorgan chatbot saves the company 360,000 hours annually. LEGO's chatbot has reached 2.96 million users.

Is chatbot a robot? ›

Essentially, a chatbot is just a robot chat that imitates human conversations through voice commands, text chats, or both. It's a virtual conversation in which one party is an online talking robot.

How do chatbots make money? ›

Chatbots can be used to make money with affiliate marketing. When a user interacts with the chatbot and inquires about where to find specific items, you can refer the user to an affiliate link, and if they make a purchase, you can earn an affiliate commission.

How chatbot works step by step? ›

Put simply, chatbots follow three simple steps: understand, act and respond. In the first step, the chatbot processes what the user sends. Then, it acts according to a series of algorithms that interpret what the user said. And finally, it picks from a series of appropriate responses.

How chatbots are created? ›

To create your own chatbot:

Identify your business goals and customer needs. Choose a chatbot builder that you can use on your desired channels. Design your bot conversation flow by using the right nodes. Test your chatbot and collect messages to get more insights.

Is Alexa a chatbot? ›

Alexa is formally a chatbot. Recently, Amazon started revealing another component on iOS that empowers clients to type their solicitations to Alexa and see reactions on the screen.

Is WhatsApp a chatbot? ›

WhatsApp chatbot is an automated software powered by rules or artificial intelligence (AI) and runs on the WhatsApp platform. People communicate with WhatsApp chatbot via the chat interface, like talking to a real person. It's a set of automated replies that simulates a human conversation on WhatsApp.

Is Siri considered a chatbot? ›

Yes! Technologies like Siri, Alexa and Google Assistant that are ubiquitous in every household today are excellent examples of conversational AI. These conversational AI bots are more advanced than regular chatbots that are programmed with answers to certain questions.

What is the main use of chatbot in education? ›

Act as a Teaching Assistant

Other than this, a chatbot can: Ease everyday tasks such as task allocation, rank tests, and track project assignments. Provide answers to questions about the course modules, each task, and their due dates. Help teachers offer individually tailored messages for a better learning experience.

Videos

1. Krzysztof Wroński: Google Ads dla e-commerce
(Marketing i Biznes)
2. 056 - Trendy e-Commerce w 2022 roku - poznaj wskazówki 10 ekspertów
(Marek Kich - Sztuka E-Commerce)
3. Jak zwiększyć sprzedaż w e-commerce? (Webinar)
(Adrian Andrzejczyk)
4. IDEAtalks #4 - Marcin Osman o kreatywnych sposobach na zwiększanie sprzedaży
(IDEA commerce S.A.)
5. [#2 Ecommerce NEWS] Jak uniknąć opłaty utrzymaniowej ALLEGRO? - NEWSLETTER AUDIO
(Sekrety Handlu - Kamil i Michał)
6. Jak aktualnie prowadzi się rekrutacje?
(Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego)

Top Articles

Latest Posts

Article information

Author: Wyatt Volkman LLD

Last Updated: 12/29/2022

Views: 6051

Rating: 4.6 / 5 (46 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Wyatt Volkman LLD

Birthday: 1992-02-16

Address: Suite 851 78549 Lubowitz Well, Wardside, TX 98080-8615

Phone: +67618977178100

Job: Manufacturing Director

Hobby: Running, Mountaineering, Inline skating, Writing, Baton twirling, Computer programming, Stone skipping

Introduction: My name is Wyatt Volkman LLD, I am a handsome, rich, comfortable, lively, zealous, graceful, gifted person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.